NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти 12-ата „Нощ на театрите“
2639
Цветни аспекти

12-ата „Нощ на театрите“

Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“. Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, Русе, Благоевград, Плевен, Велико Търново, Симитли, Кърджали, Търговище, Габрово, Пазарджик и Поморие, съобщават организаторите. Символичното начало ще бъде поставено с live студио от Драматичния театър в Пловдив, в петък, 15 ноември, от 14:00 до 16:00 ч. В петъчния ден има още няколко подгряващи събития, сред които и онлайн уъркшоп за разказване на истории

| 12 Ноември 2024, 18:36 ч.
12-ата „Нощ на театрите“
12-ата „Нощ на театрите“
Снимка © DFA

Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“.

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.

Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.

Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.

Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени

Силистренският художник Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби в Художествената галерия в крайдунавския град. Експозицията съдържа 45 творби, рисувани през последните две години.

По време на откриването директорът на галерията в Силистра Йордан Колев представи Дончев като творец с разпознаваем почерк, като художник, който е успял да намери и оформи свой стил в живописта.

„За него рисуването е едно от най-чистите, искрени и непосредствени откровения. То прави видимо творческото му вдъхновение, чувствителността емоционалността му. Главна тема в неговото творчество е добруджанският пейзаж, реката. Рисува брегове, пътища, дървета, в тях присъства и човекът, който върши нещо, но не е главна тема в картината му", каза Йордан Колев.

Константин Дончев е живописец, член на Дружеството на художниците в град Силистра и бивш негов председател. Той

Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич. Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.

В лентата участват Антони Павлицки, Карол Врублевски, Мариуш Якус, Паулина Хапко, Павел Папроцки, Пшемислав Вишински.  

Войникът от Армия Крайова (нелегална военна организация) – капитан Витолд Пилецки, рискувайки живота си, съзнателно се оставя да бъде арестуван, за да бъде изпратен в концентрационния лагер Аушвиц. Там той организира нелегално съпротивително движение на Армия Крайова и след 947 дни в лагера и дръзко бягство пише доклади, в които се опитва да информира света за Холокоста и други престъпления. Участва във Варшавското въстание и се сражава в

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, Русе, Благоевград, Плевен, Велико Търново, Симитли, Кърджали, Търговище, Габрово, Пазарджик и Поморие, съобщават организаторите.

Символичното начало ще бъде поставено с live студио от Драматичния театър в Пловдив, в петък, 15 ноември, от 14:00 до 16:00 ч. В петъчния ден има още няколко подгряващи събития, сред които и онлайн уъркшоп за разказване на истории.

„Нощ на театрите“ на 16 ноември започва от сутринта с детска програма. Народният театър „Иван Вазов“ ще предложи няколко представления на всички свои сцени в различни часове – „Петрови в грипа и около него“ в 00:01 ч. ще открие 24-часовата програма. В следобедните часове ще продължи с „Бебе на борда“ (16:00 и 19:00 ч.), „Медея“ (19:00 ч.) и „Съзвездия“ (19:30 ч.). Само тази вечер ще има „Балът на Капулети“, променаден спектакъл на открито от режисьора Боян Крачолов. Началото ще е пред театъра в 21:30 ч., входът е свободен. В полунощ, на първи балкон в театъра, ще бъде представен авторският движенчески спектакъл на Андреа Гаврилиу - „Фиеста“.

Софийска опера и балет се включва в инициативата с „Концерт за бебоци“ и „Звукът на музиката“.

Театър-лаборатория „Алма алтер“ предлага програма с вход свободен.

Юлиана Текова подрежда нова изложба в столичната галерия за съвременно изкуство Hostgallery.

Експозицията „Променливи състояния“ ще бъде открита тази вечер и ще продължи до 28 октомври, съобщават домакините на събитието.

Заедно с няколко малки живописни картини, Юлиана Текова ни изненадва и с едно петметрово свободно артистично платно без рамка, специално създадено за нейната най-нова изложба, посочват от екипа.

„Различните състояния на пейзажа в изложбата акцентират върху тази променливост и постоянно движение. Живописните работи в изложбата присъстват повече като живописен процес, отколкото като окончателени обекти-картини. Изложбата е продължение на проект в развитие, отнасящ се до идеята за утопични визии, въображаеми или реални пространства, които преформулират и разширяват мисленето за реалността и творческия процес. Както е и израз на п

Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".

Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).

„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.

Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.

Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.

Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.

Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм. 

Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика. 

Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун". 

Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа

Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.

Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak,  с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г

Ценността на Витоша за София е огромна, каза председателят на Съюза на архитектите в България (САБ) арх. Петър Диков при откриването на изложбата по повод 90 години от обявяване на планината за природен парк. Експозицията е озаглавена „Метаморфози“.

Неслучайно Витоша присъства в герба на София, посочи ахр. Диков. Утре се навършват 90 години от обявяването на Витоша за природен парк.

Настоящето на Витоша не е особено добро и искахме да отбележим тази годишнина като стъпка към поставяне на въпроса към по-широка основа. Подготвяме конференция на 2 декември, на която ще се опитаме да разгледаме от всички страни проблемите и начините, по които може да се решат. Проблемите са доста, а се говори за тях частично и решения не забелязваме, каза ахр. Диков.

Според него първа стъпка трябва да бъде анализ на наличното състояние, кои са причините за това, че Вито

Премиерно заглавие ще има в Музикалния театър – „Тайната Данте“ на балет „Арабеск“.

Четири представления ще има в Младежкия театър, като „Маншон, полуобувка и мъхеста брада“ е премиерно.

Театър „София“ гостува в НАТФИЗ със спектакъла „Перфектни непознати“ и с изложба на театрални плакати (входът за изложбата е безплатен). 

В „Червената къща“, в полунощ, започва моноспектакълът „Морфин“. 

В 11:30 ч., в събота, започва вторият live на 12-ата Нощ. Четиричасовото онлайн предаване с надслов „Изправени пред сянката“ ще се излъчва на живо от покрива на HYATT Regency във фейсбук страницата на инициативата.

Кулинарната академия HRC е домакин на имърсив спектакъла „Кухня“ с общо 6 представления на 16 и 17 ноември в различни часове, като след късното представление на 16 ноември ще има разходка зад кулисите и среща с творческия екип.

На сцена „Дерида” гостува Les idoles (френската артистична платформа: La Feat) с танцовото представление Reface – физически и музикален изследователски проект, базиран на идеята за трансформация и деформация, след което ще има среща с екипа.

Второто издание на фестивала Creative Affaire се включва с работилници, арт базар и три мoноспектакъла - от 15 до 17 ноември в Чехословашкия клуб на ул. „Кракра“ 15. 

Представления в стандартен и нестандартен час в София ще има и в още десетки локации, сред които са Малък градски театър „Зад канала“, театър „Възраждане“, театрална работилница „Сфумато“, театър Аrtvent, I am Studio, Куклен театър – НАТФИЗ, Университетски театър – НБУ, „Театро“, Дом на културата „Средец“, кино „Одеон“, Atom Dance studio, зала 2 на НДК, НЧ “Николай Хайтов“, HaHaHa Impro Palace, ШиЗиПро театър.

Тридневна програма за Нощта ще има във Варна с пет събития в Драматичния театър: на 15 ноември – „Ботушът“ и „Поразените“, на 16 ноември – среща-разговор с Теодора Димова, „Последното изкушение на Христос“ и на 17 ноември – „Клетка за пеперуди“ (19 ч.).

Пловдив се включва с осем съдържания в Драматичния и Кукления театър, както и в театър „А‘парт“. „Без кръв“ – съвместният спектакъл на Драматичен театър – Пловдив и Драматичен театър – Велес, е с по-„нощен“ начален час  - 21 ч.  

Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен, ще има детско представление и вечерен спектакъл. 

В Русе представленията в Драматичния и кукления театър ще са от 19:00 ч., а в Симитли, по традиция, всички постановки ще са с вход свободен.

За първи път Поморие се включва в театралната инициатива с представлението „Балкански синдром“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Белослава представя нов сингъл на концерт, който ще се състои на 21 декември във Военния клуб. Премиерната песен „Харесвам те” ще звучи в компанията на джазмените JP3 и ...
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
Китара, купена от покойния член на "Бийтълс" Джордж Харисън за около 58 британски лири в тийнейджърските му години, беше продадена на търг за над 1 милион британски лири (1,27 мили ...
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
В Деня на християнското семейство, с изложбата на Десислава Минчева „Намиб. Пясъци - небе“, варненската галерия „Папийон“ открива ново пространство, което н ...
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
"Приятелските отношения между нашите две страни са в постоянно и трайно развитие", каза посланикът на Република България в Кралство Мароко Пламен Цолов в интервю за местен всекидне ...
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Сандански е последният град от турнето на Лили Иванова в страната. Утре в 20:00 часа в Домът на културата в града започва концертът на примата на българската естрада. "Този конце ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 00:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Цветни аспекти
2639
Цветни аспекти

12-ата „Нощ на театрите“

Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“.Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, Русе, Благоевград, Плевен, Велико Търново, Симитли, Кърджали, Търговище, Габрово, Пазарджик и Поморие, съобщават организаторите.

| 12 Ноември 2024, 18:36 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
12-ата „Нощ на театрите“
12-ата „Нощ на театрите“
Снимка © DFA

Близо сто събития в тринадесет града ще има в 12-ата „Нощ на театрите“.

Предвидени са спектакли, изложби, импро театър, уъркшопи и Live студия в София, Пловдив, Варна, Русе, Благоевград, Плевен, Велико Търново, Симитли, Кърджали, Търговище, Габрово, Пазарджик и Поморие, съобщават организаторите.

На днешния ден преди 175 години е изнесено първото театрално представление в България. То е представено от унгарски емигранти, пребиваващи във Видин, които след разгрома на национално-демократичната революция в Унгария през лятото на 1849 г. намират убежище в България, която тогава е съставна част на Османската империя.

Те са предвождани от Лайош Кошут. За да се облекчи положението на бедстващите войници и офицери, на 30 октомври 1849 г. е подготвено театрално представление. То се е състояло в частна къща и е с благотворителна цел. Участва унгарският актьор Габор Егреши, който рецитира стихотворението "Лудият" на Шандор Петьофи. Изпълнени са унгарски народни песни. На следващия ден емигрантите напускат Видин, сочи справка на отдел „Справочна“ на .

Данни за първото театрално представление във Видин намираме в историята на Образцово народно читалище „Цв

Носителят на „Грами“ – Антони Вит, се завръща в София на 31 октомври, съобщават от Софийската филхармония. Концерт е в зала „България“.

Доайенът на диригентското изкуство ще представи програма от полски композитори – Витолд Лютославски с Концерт за оркестър, Мечислав Карлович – Вечни песни, оп.10, и Войчех Килар – Симфонична поема „Кошелец 1909”.

Антони Вит е номиниран седем пъти за наградата „Грами“ за записите на произведения от Кшищоф Пендерецки и Карол Шимановски. Отличен е през 2013 за записите на „Фонограми“, Концерт за валдхорна, Партита, „Пробуждането на Яков“ и „Анаксис“ от Пендерецки.

Любопитна подробност е, че по специалност Антони Вит е юрист, но в един момент решава да смени

Силистренският художник Константин Дончев представи в изложба най-новите си творби в Художествената галерия в крайдунавския град. Експозицията съдържа 45 творби, рисувани през последните две години.

По време на откриването директорът на галерията в Силистра Йордан Колев представи Дончев като творец с разпознаваем почерк, като художник, който е успял да намери и оформи свой стил в живописта.

„За него рисуването е едно от най-чистите, искрени и непосредствени откровения. То прави видимо творческото му вдъхновение, чувствителността емоционалността му. Главна тема в неговото творчество е добруджанският пейзаж, реката. Рисува брегове, пътища, дървета, в тях присъства и човекът, който върши нещо, но не е главна тема в картината му", каза Йордан Колев.

Константин Дончев е живописец, член на Дружеството на художниците в град Силистра и бивш негов председател. Той

Полският институт отбелязва 85 години от избухването на Втората световна война с прожекция на игралния филм „Докладът на Пилецки“ на режисьора Кшищоф Лукашевич. Събитието е тази вечер, съобщават организаторите.

В лентата участват Антони Павлицки, Карол Врублевски, Мариуш Якус, Паулина Хапко, Павел Папроцки, Пшемислав Вишински.  

Войникът от Армия Крайова (нелегална военна организация) – капитан Витолд Пилецки, рискувайки живота си, съзнателно се оставя да бъде арестуван, за да бъде изпратен в концентрационния лагер Аушвиц. Там той организира нелегално съпротивително движение на Армия Крайова и след 947 дни в лагера и дръзко бягство пише доклади, в които се опитва да информира света за Холокоста и други престъпления. Участва във Варшавското въстание и се сражава в

Варненската галерия „Ларго“ представя за пореден път самостоятелна изложба на Юлиан Йорданов. Тя е подготвена специално за пространството и се нарича „Монохромни съчинения“.

В нея известният български график експериментира с живопис, изпълнена с акрил и смесена техника върху картон, базирана на извличане на конкретни форми от абстрактни петна. 

Използвах това по-особено заглавие, защото всичко започна без предварителен план и се съчинява по време на работа. Реших да се изненадам и да поиграя, пускайки свободни форми в пространството, след което търся композиция и строя изображението, каза авторът .

Той дълго формулирал наименованието, минавайки през варианти като „импровизации“ и „приказки“, но се спира на думата съчинения като най-подходяща, защото я свързва с фразата и разказа и я сблъсква с различната кате

Символичното начало ще бъде поставено с live студио от Драматичния театър в Пловдив, в петък, 15 ноември, от 14:00 до 16:00 ч. В петъчния ден има още няколко подгряващи събития, сред които и онлайн уъркшоп за разказване на истории.

„Нощ на театрите“ на 16 ноември започва от сутринта с детска програма. Народният театър „Иван Вазов“ ще предложи няколко представления на всички свои сцени в различни часове – „Петрови в грипа и около него“ в 00:01 ч. ще открие 24-часовата програма. В следобедните часове ще продължи с „Бебе на борда“ (16:00 и 19:00 ч.), „Медея“ (19:00 ч.) и „Съзвездия“ (19:30 ч.). Само тази вечер ще има „Балът на Капулети“, променаден спектакъл на открито от режисьора Боян Крачолов. Началото ще е пред театъра в 21:30 ч., входът е свободен. В полунощ, на първи балкон в театъра, ще бъде представен авторският движенчески спектакъл на Андреа Гаврилиу - „Фиеста“.

Юлиана Текова подрежда нова изложба в столичната галерия за съвременно изкуство Hostgallery.

Експозицията „Променливи състояния“ ще бъде открита тази вечер и ще продължи до 28 октомври, съобщават домакините на събитието.

Заедно с няколко малки живописни картини, Юлиана Текова ни изненадва и с едно петметрово свободно артистично платно без рамка, специално създадено за нейната най-нова изложба, посочват от екипа.

„Различните състояния на пейзажа в изложбата акцентират върху тази променливост и постоянно движение. Живописните работи в изложбата присъстват повече като живописен процес, отколкото като окончателени обекти-картини. Изложбата е продължение на проект в развитие, отнасящ се до идеята за утопични визии, въображаеми или реални пространства, които преформулират и разширяват мисленето за реалността и творческия процес. Както е и израз на п

Професор Станислав Памукчиев определи изложбата „Рефлексии“ на Валентин Дончевски като „органична рефлексия на неистовата страст на художника и обсесията му да рисува".

Той представи творбите на колегата си днес в сградата на Съюза на българските художници (СБХ).

„Валентин Дончевски е един от най-рисуващите художници“, каза проф. Станислав Памукчиев. Той определи творчеството на художника като феномен и гений. „Валентин Дончевски е обладан от енергия и огромна творческа виталност“, добави той.

Проф. Памукчиев отбеляза, че Валентин Дончевски има много лица като артист и зад всички тях се крие първопричината да ражда образи. „Във всичките му артистични проявления – живопис, поезия, музика, рисунката е първото очертание и обозначаване на опита да се хване неуловимото, същественото“, каза още той.

Американските награди за кънтри музика пропуснаха албума на Бионсе Cowboy Carter, съобщи АФП.

Номинациите за наградите бяха обявени в понеделник. 43-годишната Бионсе не получи номинация.

Критиката само ме стимулира да изляза от собствените си граници, написа певицата в Инстаграм. 

Родената в Хюстън Бионсе стана първата чернокожа певица, оглавила американските класации на кънтри музика. 

Наградите за кънтри музика ще бъдат връчени на 20 ноември в Нашвил. Не е изненадващо, че Асоциацията за кънтри музика проявява снобизъм, коментира "Ню Йорк таймс" по повод отсъствието на Бионсе сред номинираните на за нй-добър аблум. Тези, които са искали да чуят посланието и музиката на Бионсе, са я чули, се казва в коментар на "Ролинг стоун". 

Благодаря ти, Бионсе, за това, че ни предложи един от най-новаторските албуми на всички времена, написа

Гръцката метъл група Khirki и родната Vrani Volosa ще направят съвместен концерт в София по покана на Threechords Records.

Датата е 23 октомври – в Mixtape 5, съобщават организаторите.

Khirki е трио от Атина. Името произлиза от легендарната магьосница Цирцея от Омировата „Одисея“. За техния отличителен звук групата смесва рифове от тежък метъл и рок, вдъхновени от групи като Mastodon, High On Fire, Tool и Kvelertak,  с балканска и анадолска народна музика. През 2021 г. сами издават дебютния си албум Κτηνωδα („Бруталност“), което привлича вниманието на гръцкото музикално издателство Venerate Industries и то преиздава албума същата година. Записът е оценен с 9/10 от Metal Hammer Greece и отличен с Tip of the Month на г

Ценността на Витоша за София е огромна, каза председателят на Съюза на архитектите в България (САБ) арх. Петър Диков при откриването на изложбата по повод 90 години от обявяване на планината за природен парк. Експозицията е озаглавена „Метаморфози“.

Неслучайно Витоша присъства в герба на София, посочи ахр. Диков. Утре се навършват 90 години от обявяването на Витоша за природен парк.

Настоящето на Витоша не е особено добро и искахме да отбележим тази годишнина като стъпка към поставяне на въпроса към по-широка основа. Подготвяме конференция на 2 декември, на която ще се опитаме да разгледаме от всички страни проблемите и начините, по които може да се решат. Проблемите са доста, а се говори за тях частично и решения не забелязваме, каза ахр. Диков.

Според него първа стъпка трябва да бъде анализ на наличното състояние, кои са причините за това, че Вито

Софийска опера и балет се включва в инициативата с „Концерт за бебоци“ и „Звукът на музиката“.

Театър-лаборатория „Алма алтер“ предлага програма с вход свободен.

Премиерно заглавие ще има в Музикалния театър – „Тайната Данте“ на балет „Арабеск“.

Четири представления ще има в Младежкия театър, като „Маншон, полуобувка и мъхеста брада“ е премиерно.

Театър „София“ гостува в НАТФИЗ със спектакъла „Перфектни непознати“ и с изложба на театрални плакати (входът за изложбата е безплатен). 

В „Червената къща“, в полунощ, започва моноспектакълът „Морфин“. 

В 11:30 ч., в събота, започва вторият live на 12-ата Нощ. Четиричасовото онлайн предаване с надслов „Изправени пред сянката“ ще се излъчва на живо от покрива на HYATT Regency във фейсбук страницата на инициативата.

Кулинарната академия HRC е домакин на имърсив спектакъла „Кухня“ с общо 6 представления на 16 и 17 ноември в различни часове, като след късното представление на 16 ноември ще има разходка зад кулисите и среща с творческия екип.

На сцена „Дерида” гостува Les idoles (френската артистична платформа: La Feat) с танцовото представление Reface – физически и музикален изследователски проект, базиран на идеята за трансформация и деформация, след което ще има среща с екипа.

Второто издание на фестивала Creative Affaire се включва с работилници, арт базар и три мoноспектакъла - от 15 до 17 ноември в Чехословашкия клуб на ул. „Кракра“ 15. 

Представления в стандартен и нестандартен час в София ще има и в още десетки локации, сред които са Малък градски театър „Зад канала“, театър „Възраждане“, театрална работилница „Сфумато“, театър Аrtvent, I am Studio, Куклен театър – НАТФИЗ, Университетски театър – НБУ, „Театро“, Дом на културата „Средец“, кино „Одеон“, Atom Dance studio, зала 2 на НДК, НЧ “Николай Хайтов“, HaHaHa Impro Palace, ШиЗиПро театър.

Тридневна програма за Нощта ще има във Варна с пет събития в Драматичния театър: на 15 ноември – „Ботушът“ и „Поразените“, на 16 ноември – среща-разговор с Теодора Димова, „Последното изкушение на Христос“ и на 17 ноември – „Клетка за пеперуди“ (19 ч.).

Пловдив се включва с осем съдържания в Драматичния и Кукления театър, както и в театър „А‘парт“. „Без кръв“ – съвместният спектакъл на Драматичен театър – Пловдив и Драматичен театър – Велес, е с по-„нощен“ начален час  - 21 ч.  

Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ – Плевен, ще има детско представление и вечерен спектакъл. 

В Русе представленията в Драматичния и кукления театър ще са от 19:00 ч., а в Симитли, по традиция, всички постановки ще са с вход свободен.

За първи път Поморие се включва в театралната инициатива с представлението „Балкански синдром“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Белослава представя нов сингъл
Китара, купена от Джордж Харисън като тийнейджър, беше продадена за над 1 млн. британски лири
С изложба на Десислава Минчева, галерия „Папийон“ открива ново пространство
Пламен Цолов: Целта ни е да покажем, че за изкуството няма граници (Интервю)
Сандански ще има честта да бъде последният град от турнето на Лили Иванова за тази година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.